Jakub Fišer

Z tvorby

Ve spolupráci s malířkou Martinou Iblovou vydal leporelo Krajinou srdce mého a básnickou prvotinu S žízní neustaň. Jedná se o knihu, jejímž ústředním motivem je touha po svobodě, po  přesahu člověka nad všední každodenností, tedy cíl, k němuž vedou různé cesty, cesta duchovní, altruistická, sensuální a tvůrčí. Tyto cesty pak zastupují jednotlivé básnické cykly, z nichž je sbírka poskládána. Součástí knížky je také veršovaný životopis malíře Vincenta van Gogha.

Druhou básnickou sbírkou Jakuba Fišera je útlá knížka Dlaně, kterou ilustrovala běloruská malířka Oksana Rahalskaya. Dlaně neúprosně volají po smíření mezi lidmi, sounáležitosti, sdílení, lásce, něze a naději. Knížka je směsí básnické lyriky a idejí humanismu.


Třetí autorovou samostatnou knihou je sbírka Obžaloba lůzokracie, ve které podává nemilosrdný protest proti současné společnosti. Lůzokracie je vláda konzumu a všeprostupující komerce, mediálních lží a pokrytectví měšťácké morálky. Měřítkem hodnoty člověka je jeho výkon, motivem konání zisk. Požadavkem doby je sobectví, zařazení se do davu návodem k přežití. Obyvatelstvo bývá servilní, rezignované a plné komplexů, nejoblíbenější zábavou je lynč. Nástrojem manipulace mocných je strach a důsledkem strachu válka. Proti tomuto podává autor obžalobu. 


Copyright © 2015 Jakub Fišer. All Rights Reserved.

Design a hosting TechUp, s.r.o.